Google

מדריך | כלים לתיקון מערכת ההפעלה XP - תקלה
עמוד הפורומים עמוד הפורומים > פורום תקלה > פורום תמיכה טכנית
  הודעות חדשות הודעות חדשות
  FAQ FAQ  חיפוש בפורום   הרשמה הרשמה  כניסה כניסה

פורום נעולמדריך | כלים לתיקון מערכת ההפעלה XP    

 שליחת תגובה שליחת תגובה
כותב
הודעה
takala צפה בגלילה למטה
מנהל ראשי
מנהל ראשי


הצטרף / הצטרפה: 01/10/2003
מצב: לא מחובר לא מחובר
הודעות: 566
קישור ישיר להודעה זו נושא: מדריך | כלים לתיקון מערכת ההפעלה XP
    פורסם: 25/11/2008 בשעה 23:38
מדריך:כלים לתיקון מערכת ההפעלה XP 
 

1. מצב בטוח - Safe mode

תקציר: מצב בטוח מעלה את המחשב ללא כל התוכניות והServices שפועלות במצב רגיל.
לאחר שהמחשב מאתחל במצב בטוח, ניתן לאתר את הבעיה ע"י הדרכים הרגילות,
חשוב להזכיר בנושא זה 2 כלים חשובים העוזרים לפתרון הבעיות:
1. התחל – הפעלה – Msconfig. להסרת תוכניות שעולות באתחול המחשב, למידע נוסף
2. Event Viewer – מציג האירועים, נותן מידע לגבי שגיאות מערכת או שגיאות ביישומים מסויימים, למידע נוסף
ביצוע: לחיצה על F8 באתחול המחשב, בחירה בSafe Mode.
2. Last Known Good Configuration – LKGC
תקציר: האופציה הזו נותנת לשחזר את המערכת מאז הפעם האחרונה שמערכת ההפעלה פעלה בסדר.
WinXP לא מעדכן את LKGC עד שהוא מוודא שהמערכת הצליחה לעלות במצב normal (להבדיל ממצב בטוח), והמשתמש הצליח להיכנס ללא בעיות. LKGC מומלצת לשימוש לפני הפיתרונות האחרים כי השינויים שהוא מבצע הם מזעריים לעומת פתרונות אחרים כדוגמת שחזור מערכת. למידע נוסף
ביצוע: לחיצה על F8 באתחול המחשב, בחירה בLast Known Good Configuration.
3. שחזור המערכת - System Restore
תקציר: תכונת שחזור המערכת מאתרת שינויים שבוצעו במחשב באופן אוטומטי ויוצרת נקודות שחזור לפני ביצוע שינויים משמעותיים. כדי ליצור נקודת שחזור, התכונה מצלמת תמונה מלאה של הרישום ושל מספר קבצי מערכת דינאמיים (קבצים של מערכת ההפעלה, וקבצים של תוכנות, עם הסיומות
האלו ). לדוגמה, נקודות שחזור נוצרות לפני התקנה של מנהלי התקנים חדשים, עדכונים אוטומטיים, מנהלים בלתי רשומים ויישומים מסוימים. נקודות ביקורת יעילות אלה של המערכת נוצרות ללא כל בקשה או התערבות מצד המשתמש, בעת ההפעלה הראשונה של המחשב לאחר התקנת XP , וכברירת מחדל, על בסיס יומי לאחר מכן. כמו כן ניתן ליצור נקודות שחזור באופן ידני. בעת השימוש בשחזור המערכת, באפשרותך לחזור למצב שמור מבלי לאבד נתונים אישיים, לרבות מסמכי ,Word הגדרות והודעות דואר אלקטרוני ורשימת המועדפים שלך באינטרנט. תכונת שחזור המערכת גם לא תאבד נתונים שאיחסנת בתיקיות 'המסמכים שלי', 'התמונות שלי' או 'המוסיקה שלי'.
לעיתים קורה שהשחזור לא מצליח, ומתקבלת הודעה "Restore Point Failures"
לחץ כאן בכדי לפתור את הבעיה.
ביצוע: בכדי להגיע לשחזור מערכת, לחץ על התחל – תוכניות – עזרים – כלי מערכת – שחזור מערכת.
במידה ולא ניתן להגיע אפ' למצב בטוח, ניתן במסך של התפריט (לאחר לחיצה על F8) לבחור באפשרות של "Safe Mode with Command Prompt" ובשורת הפקודה להקליד את זה cd windir%system32 esore strui.exe
למידע נוסף
במידה ולא ניתן להגיע אף למצב הזה, הייתי ממליץ להשתמש בBootCD המעולה של ERD Commander בין הכלים שהוא נותן זה שחזור מערכת.
למידע מקצועי יותר (ובאנגלית) על כל נושא שחזור המערכת,
לחץ כאן
4. תיקון קבצי מערכת - SFC /SCANNOW
תקציר: למערכת ההפעלה XP ישנו מנגנון שנקרא Windows File Protection הגנה על קבצי מערכת חשובים, במקרה והותקנה תוכנה לא רצויה או דרייבר שאינו חתום דיגיטלית והחליף את קבצי המערכת, ניתן יהיה לשחזר את אותם קבצים ע"י הפקודה הנ"ל.
בין הסיבות להשתמש בכלי הזה, הוא הודעות שמקבלים על קבצי dll חסרים, או תוכנות שפשוט לא עולות פתאום, ובכלל כשיש חשש שחסרים קבצי מערכת.
ביצוע: כדי להפעיל את הכלי, נגיע להתחל – הפעלה – Sfc /scannow
הסריקה אמורה לסרוק את המחשב ולהחליף או להוסיף קבצים כפי הצורך, במהלך הסריקה תתבקש להכניס את דיסק ההתקנה של הXP.
סיטואציה מאוד מוכרת בפקודה הזו, היא שגם אחרי שמכניסים את דיסק ההתקנה של הXP, עדיין מקבלים הודעה שהדיסק לא בכונן, ולהכניס אותו שוב. פתרון לבעיה הזו, ובכלל מידע נוסף לגבי הנ"ל ניתן למצוא
כאן
5. Recovery Console
תקציר: אפשרות ה- Recovery Console מאפשרת התאוששות של מערכת ההפעלה במקרי כשל במידה והמערכת אינה מאותחלת כראוי או אינה מאותחלת כלל. כאשר עלייה במצב בטוח ואפשרויות איתחול אחרות אינן עובדות, ניתן להשתמש ב- Recovery Console.
הRecovery Console הוא מעין שורת פקודה רק עם פקודות שונות מאלו של הCMD או הדוס, לרשימת הפקודות וסתם מידע נוסף
לחץ כאן
באפשרותנו לאפשר ולנטרל שירותים, לפרמט כוננים , לקרוא ולכתוב מידע על כוננים מקומיים (גם כוננים שהוגדרו לשימוש במערכת קבצים NTFS) ולבצע משימות מנהלתיות נוספות. אפשרות זו שימושית במיוחד כאשר עליך להעתיק קבצים מדיסק התקנה לדיסק הקשיח או לחלצם, כמו כן תוכל להגדיר מחדש שירות אשר מונע מהמחשב מלבצע אתחול כראוי.
ביצוע: בכדי להגיע לRecovery Console ניתן לאתחל את המחשב עם דיסק ההתקנה של XP, ובשלב הראשון ללחוץ על R, במסך הבא צריך לבחור את מערכת ההפעלה, ולהכניס את סיסמת הAdministrator אם ישנה (אחרת, ללחוץ Enter).
6. שחזור קבצי הרג'סטרי
תקציר: לפעמים קבצי הרג'סטרי נפגמים, קל להבחין בכך ע"י הודעת השגיאה שמתקבלת, בסוף ההודעת שגיאה אמור להופיע הנתיב בו מאוחסן הרג'סטרי משהו כזה למשל - WINDOWSSYSTEM32CONFIGSYSTEM
בתיקיית Config מאוחסנים קבצי הרג'סטרי, הקבצים הם System, Software, Sam, Security, Default. למזלנו XP מאחסנת עותק של קבצי הרישום בתיקיית Windows epair כך שהפתרון לקבצי רג'סטרי פגומים הוא פשוט להעתיק אותם מחדש.
ביצוע: בכדי להעתיק את הקבצים מחדש, ניתן להכנס דרך Recovery Console ובשורת הפקודה לשנות את השמות בתיקיית Config ע"י הפקודה Ren ואז להעתיק אותם מתיקיית Repair ע"י פקודת Copy.
לפירוט מדוייק יותר על הפקודות שצריך להקליד, ובכלל למידע נוסף
לחץ כאן מידע מורחב יותר ניתן למצוא בין היתר כאן
7. תיקון סקטור האתחול - Boot Sector
תקציר: כאשר החשד הוא שנפגם סקטור האתחול, זה שאחראי על הפעולות שמתבצעות מייד בהפעלת המחשב, כמו איזו מערכת הפעלה עולה וכד', ניתן לתקן את הסקטור ע"י הפקודה Fixboot. הפקודה כותבת מחדש את סקטור האתחול.
ביצוע: צריך להגיע לRecovery Console ובשורת הפקודה להקליד Fixboot ומיד אח"כ את הכונן האקטיבי בו נמצא סקטור האתחול, למשל – Fixboot c:
למידע נוסף לחצו כאן
8. תיקון הMBR (Master Boot Record)
תקציר: שימושי כאשר הMBR – (זו שאחראי בין היתר על טבלת המחיצות, מחליט מי FAT, NTFS או Primary, Extended וכו') השתבש או ע"י וירוס או ע"י שימוש לא נכון בתוכנות לPartitions, או כל סיבה אחרת. הפקודה Fixmbr כותבת מחדש את קוד הMBR. לפעמים פקודה כזו יכולה להביא אסון במיוחד כאשר הקוד של הMBR נכתב ע"י תוכנה אחרת שאיננה Microsoft. אי לכך אני ממליץ בחום לבצע גיבוי לMBR לפני פעולה כזו, קיימות המון תוכנות שמתעסקות עם הMBR,
חיפוש בגוגל יניב תוצאות רבות. ניתן גם לבצע גיבוי לMBR בעזרת הדיסק אתחול המעולה של Hiren's Boot CD
מידע מקצועי יותר על תיקון ושחזור הMBR מאת מיקרוסופט, ניתן למצוא
כאן
ביצוע: נצרך להגיע לRecovery Console, ומשם בשורת הפקודה להקיד FixMBR למידע נוסף
9. תיקון הקובץ Boot.ini
תקציר: לעיתים אנו נתקלים בקובץ Boot.ini פגום, או שהוא נמחק לחלוטין, נזכיר בקצרה שתפקיד הקובץ הוא להחליט איזו מערכת הפעלה תעלה ומאיפה, במידה ויש כמה מערכות הפעלה, התפקיד של הקובץ הוא גם להציג מסך עם רשימת מערכות ההפעלה, והזמן שיוצג עד שתעלה מערכת ההפעלה ברירת המחדל.
ביצוע: גם פה צריך להגיע לRecovery Console, ובשורת הפקודה לכתוב Bootcfg /rebuild הפקודה סורקת את הדיסק הקשיח בכדי למצוא מערכות הפעלה, ובונה מחדש את הקובץ Boot.ini
בכדי לצפות בקובץ, הקלד Bootcfg /list
למידע נוסף
10. תיקון קבצי אתחול פגומים
תקציר: לעיתים מקבלים הודעת שגיאה מייד בהפעלת המחשב על קובץ מערכת קריטי שחסר, משהו כמוNTLDR is missing וכד', במקרה כזה צריך להעתיק את הקובץ מדיסק ההתקנה של הXP, באמצעות הפקודה Copy, לפעמים הקובץ נמצא בתוך דיסק ההתקנה בצורה דחוסה, ואז נדרשת הפקודה Expand בכדי לחלץ את הקובץ. באופן כללי, מומלץ ליצור תקליטון אתחול עם מספר קבצי הפעלה חשובים למקרים מעין אלו,
כאן ניתן למצוא הסבר איך להכין דיסקט כזה.
ביצוע: אנו מגיעים לRecovery Console, מכניסים את דיסק ההתקנה של XP לכונן. ובשורת הפקודה מקלידים את הפקודה המבוקשת, וכאן זה תלוי על איזה פקודה מדובר. בפקודות אנו מניחים שהCD הוא כונן E, כונן אחר צריך להקליד אות כונן שונה מE.
במקרה שחסר קובץ ntldr נדרש להקליד copy e:i386 tldr c:
במקרה וחסר הקובץ ntdetect.com נדרש להקליד copy e:i386 tdetect.com c:
במקרה שחסר הקובץ ntoskrnl.exe נדרש להקליד Expand e:i386 toskrnl.ex_ c:windowssystem32
11. התקנת תיקון – Repair
תקציר: כאשר כל נסיונות ההצלה נכשלו, נצטרך לבצע תיקון למערכת ההפעלה, כאשר מבצעים התקנת תיקון מתקינים את החלונות לאותה תיקיה. צריך לקחת בחשבון שיתכן ותוכנות ו/או דרייברים ימחקו בזמן ביצוע התקנת תיקון. בגדול הסיכון הוא על נתונים שמאוחסנים בתיקיית All user, הגדרות תוכנה של משתמש ברירת המחדל, קיצורי דרך ב"התחל", פריטים בStrartup שעולים בהפעלת המחשב, מסמכים תמונות ומוזיקה שמאוחסנים בתיקיית - "מסמכים משותפים". עוד נתון שחשוב לקחת בחשבון, שכל נקודות השחזור הקיימות במערכת נמחקות, ולכן לא מומלץ להתקין תיקון אם נצרך לבצע שיחזור מערכת לתאריך מוקדם יותר. למידע נוסף
ביצוע: מאתחלים את המחשב מדיסק ההתקנה של XP, בשלב הראשון מקישים Enter, לאחר שמסכימים עם הרשיון (F8) מגיע השלב הבא שבו צריך להקיש R בכדי לבצע Repair.
אם לא מופיעה האפשרות של R באותו מסך, לא קיימת האפשרות לבצע Repair, זה יכול לקרות מכמה סיבות, כאשר הנפוצה ביותר היא – התקנה מדיסק מסויים ונסיון תיקון עם דיסק אחר, שימו לב – אין אפשרות לבצע תיקון כאשר המערכת המותקנת היא XP וזו שבדיסק היא XP SP1 הדיסק צריך להיות אותו דיסק של ההתקנה. סיבה שניה, היא דיסק התקנה Unattended (דיסק של התקנת XP ללא התערבות המשתמש), מדיסק כזה לא ניתן לבצע Repair.
 
נלקח מכאן - קרדיט ליוצר המקורי.


נערך על ידי itsho - 16/6/2009 בשעה 21:01
בחזרה למעלה
 שליחת תגובה שליחת תגובה

עדיין לא נפתרה לך התקלה? הגב בעמוד זה וצוות המומחים ימשיך לתת פתרונות לתקלה הזאת. אם ברצונך להגיב עליך להתחבר.
אם עוד לא נרשמת לאתר עליך להרשם.


קפיצה לפורום הרשאות פורום צפה בגלילה למטה

Web Wiz Heb - מערכת פורומים בעברית גרסה 2.00
תרגום עברי באדיבות ניר אדר ו-קידום אתרים
Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.65
Copyright ©2001-2010 Web Wiz