Google

מחשב מרעיש - תקלה
עמוד הפורומים עמוד הפורומים > פורום תקלה > פורום תמיכה טכנית
  הודעות חדשות הודעות חדשות
  FAQ FAQ  חיפוש בפורום   הרשמה הרשמה  כניסה כניסה

פורום נעולמחשב מרעיש    

 שליחת תגובה שליחת תגובה
כותב
הודעה / צפה בהודעה שלא נקראה
takala צפה בגלילה למטה
מנהל ראשי
מנהל ראשי


הצטרף / הצטרפה: 01/10/2003
מצב: לא מחובר לא מחובר
הודעות: 566
אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   ציטוט takala ציטוט  שליחת תגובההגב קישור ישיר להודעה זו נושא: מחשב מרעיש
    פורסם: 21/5/2008 בשעה 01:51
למה המחשב מרעיש?

המחשב שלכם עושה יותר מדי רעש? יכול להיות שזה סימן אזהרה ראשון לתקלה חמורה, או תוצאה של שימוש ברכיבי קירור זולים שאפשר להחליף. ואולי פשוט אתם קצת יותר רגישים לרעש מאנשים אחרים. בכל מקרה, יש מה לעשות וזה לא תמיד חייב להיות יקר או מסובך. מחשב שקט יותר בכמה צעדים פשוטים. מדריך

שוקי גלילי

פתאום זה קורה: אתם שמים לב שהשקט הופר וטרטור מציק נשמע ברקע וטורד את מנוחתכם. יכול להיות שזה לא קרה ביום אחד. אולי המחשב תמיד הרעיש קצת ועכשיו יותר, ואולי רק עכשיו התחלתם לשים לעניין לב. בכל אופן, עכשיו הוא מתקתק או מזמזם, משמיע צלילים של מטוס ממריא או של מכסחת דשא. ואתם שואלים את עצמכם מה עושים עם זה.

 

אז קודם כל, דעו שאתם לא לבד. מחשבים רועשים היו תמיד, והיום עוד יותר מבעבר. לפעמים זה רעש סתמי, לפעמים הרעש מעיד על ליקוי כלשהו ולפעמים אפילו על סכנה ממשמשת, אבל תמיד יש מה לעשות - כל הפרטים החשובים מפורטים בהמשך.

 

הגורמים העיקריים לרעש

 

רעש מופרז שמופיע בפתאומיות או הולך ומתגבר

אמור לשמש סימן אזהרה. אם אינכם בטוחים שאתם יודעים מה אתם עושים, הדבר הראשון לעשות הוא להפסיק לקרוא את הכתבה ולהתקשר לטכנאי אמין (רצוי מישהו שבא עם המלצות). אם הרעש חזק והוא מגיע ממחשב חדש, הכי טוב לא להתעסק איתו ולפנות לספק אצלו הוא נרכש ולבקש הסבר ובדיקה.

 

אם המחשב לא חדש, ובהנחה שזו לא תהיה הפעם הראשונה שהצצתם לתוך המארז ואתם לא חוששים לעשות את זה גם הפעם, תוכלו לבודד את הבעיה בדרך האלמינציה.

 

הסיבות הנפוצות לרעשים במחשב קשורות לחיכוך יתר של רכיבים נעים. הדיסק הקשיח, הכוננים האופטיים והמאווררים השונים המותקנים במחשב, בכולם יש חלקים שנעים על ציר במהירות גבוהה. חלקם - כונני תקליטורים מסויימים, למשל - מייצרים רעש רב גם כשהם תקינים. ברכיבי מחשב אחרים, הרעש הוא סימן לבלאי, תקלה, או הפרעה נקודתית. למשל: מאוורר שהחליד, התעקם, או צבר אבק ולכלוך. ואם להיות פחות אופטימיים: דיסק קשיח שמתקרב לקריסה.

 

ישנם רעשים שמקורם בחופשיות-יתר של רכיבי מחשב בחלקי פח של המארז, בגלל הברגה לקויה. אחרים מגיעים ממערכת הסאונד של המחשב או חיבור חשמלי פגום. בשלב ראשון, כדאי לזהות במה מדובר.

 

שלב א': זיהוי הרעש

 

נתחיל בנטרול מערכת הסאונד: נתקו את הרמקולים, המיקרופון,

 Zalman 400PSU, ספק-כוח שקט במיוחד

 וכל דבר אחר שמחובר לכרטיס הקול. אפשר ורצוי להיכנס לאפשרות ה-Sound and Audio בלוח הבקרה ולדומם את כל אלה. אם הרעש לא מגיע ממערכת הסאונד, לפחות עכשיו תשמעו אותו טוב יותר.

 

אם אתם משתמשים מנוסים לא תתקשו להבדיל בין רעש שמקורו בדיסק הקשיח, לבין צליל הצקצוק של מחבר חשמלי פגום, לבין רעשי מאוורר. אם אתם פחות מנוסים, רצוי להיעזר במישהו מנוסה יותר. בכל מקרה, השלב הבא הוא לפתוח את מארז המחשב.

 

שלב ב': מול המארז הפתוח

 

למארז הסגור יש אקוסטיקה אחרת. מרגע שנפתח, די לעיתים במבט קצר והאזנה חטופה כדי לזהות מקור רעש יחיד, מובחן. האם מדובר בתקתוקים של הדיסק שנשמעים בשעה שנורת הכונן מהבהבת? בהמהום או טרטור של מאוורר? בקול עמום של פח מתנועע? בצליל שמזכיר קצר חשמלי?

 

אם הרעש מגיע מהכונן, כדאי לבצע בדיקת ScanDisk ואז לגבות את כל החומר החשוב שלכם, לפני כל פעולה נוספת. בכלל, כל רעש "חדש" מכיוון הדיסק צריך להדליק נורה אדומה, במיוחד אם הוא מזכיר אפילו קצת את הרעשים האופייניים לתקלות דיסק חמורות (אפשר להא*** לדוגמאות כאן).

 

רעשים "מסוכנים" אחרים: חיבור חשמלי לא תקין לאחד הכוננים, שעלול להרוס אותו; כונן תקליטורים (גם חדש) שמרעיש כמו מטוס - הוא לא יחיה הרבה זמן; ואם יש לכם חשד קל שהרעש מגיע מהמאווררים, כדאי להתקין אחת מהתוכנות שנזכיר בהמשך כדי לבדוק שהמעבד או רכיבים אחרים אינם מתחממים לרמה מסוכנת.

 

לזהות מחבר פגום

 

אם זיהיתם רעש של חיבור חשמלי לא תקין, זהו את המחבר הפגום בדרך האלמינציה: כבו את המחשב, נתקו את כל הכוננים מלבד זה שמשמש לאתחול, והדליקו. כעת תוכלו לחבר בהדרגה ו/או להחליף מחברים עד שתמצאו את הבעייתי ותנתקו אותו (בטח יש לכם מחבר פנוי אחד לפחות שיחליף אותו). כמובן שבכל פעם שמנתקים ומחברים כוננים יש לכבות את המחשב.

 

עוד מחבר שעלול ליצור רעש, אם כי לעיתים נדירות, הוא זה שמחבר את כבל האודיו לכונן התקליטורים. אם לא מצאתם את הרעש במקום אחר,

 מאוורר שקט מסוג SilentTower של חברת ThermalTake

נסו לנתק גם אותו. אם גם זה לא עוזר, כדאי לקחת את המחשב למעבדה כדי לבדוק אם הרעש לא מגיע מספק-הכוח.

 

לטפל ברעשי מאווררים

 

רוב הסיכויים שתגלו שהרעשים במחשב שלכם מגיעים מהמאווררים. יש רבים כאלה במחשבים החדשים: אחד לספק-הכוח, אחד למעבד, אחד או שניים במארז ועוד אחד על הכרטיס הגרפי, אם הוא מדגם חדיש.

 

כדי לבודד את המאוורר הרועש, הדליקו את המחשב ממצב "קר", לאחר שהיה כבוי זמן מה. הקישו DEL והיכנסו ל-CMOS Setup. כעת, כל המאווררים פועלים, אבל המחשב אינו מבצע פעילות מאומצת ואף רכיב לא אמור להתחמם מאד. אם במצב הזה המחשב שקט יותר, יש לכם מאוורר בעייתי.

 

נצלו את ההזדמנות: המסך המתאים ב-BIOS ייתן לכם מושג על הטמפרטורה ההתחלתית של המעבד (אפשרות שקיימת ברוב המחשבים מהשנים האחרונות). ככלל אצבע, טמפרטורה גבוהה מ-50 מעלות תחשב גבוהה. אבל למידע מדוייק יותר, הכי טוב להתקין תוכנה כמו SpeedFan או MBM, שתזהה את החומרה הספציפית שלכם ותספק אינדיקציה על תקינות מערכת הקירור.

 

 

התוכנות האלו, ודומות להן, יאפשרו לכם גם לנטרל לזמן קצר כל אחד מהמאווררים, ולראות מתי הרעש מפסיק או נחלש. אפשר לעשות זאת גם ידנית אבל רק אם אתם ממש יודעים מה אתם עושים, ובמאוורר של המעבד אל תיגעו.

אם אתם חושדים במאיץ הגרפי, הכי טוב להחליף אותו בכרטיס מהמחשב הישן שלכם/של חבר ולראות כיצד זה משפיע. רעש שמגיע מספק הכוח, קל יחסית לזהות: הוא יישמע היטב לא כשתפתחו את המארז, אלא כשתעמדו מאחורי המחשב, קרוב למאוורר שלו.

 

החלפת מאוורר

 

ברוב המקרים, תגלו שהרעש מגיע ממאוורר המעבד,

 CNPS7700-Cu, מאוורר ענק ושקט של Zalman

במיוחד אם המחשב שלכם חדש. המעבדים החדשים מתחממים יותר ולכן דורשים קירור חזק יותר.

 

לוחות-אם טובים מגיעים היום עם חיישנים לניטור רצוף של הטמפרטורה, והתאמת מהירות הפעולה של המאוורר כדי שלא יפעל כל הזמן במהירות מקסימלית, ירעיש יותר ויישחק יותר. אם הלוח והמאווררים שברשותם מאפשרים זאת, תוכלו לשלוט באוורור בעזרת תוכנה שמספק יצרן הלוח (כמו Intel Active Monitor של אינטל). תוכלו גם להשתמש באחת התוכנות שהוזכרו קודם.

 

עם זאת, כדי ליהנות מאוורור שקט ויעיל, הכי טוב לקנות ולהתקין מאוורר/ים מקצועי/ים. בחלקם, במיוחד במאווררים שתוכננו במיוחד לפעולה שקטה, גוף הקירור וקוטר המאוורר גדולים יותר, וכך מתקבלת פעולה חזקה ושקטה. המחירים לא בשמיים (100-300 שקלים), וגם תקבלו מחשב אמין יותר. בין החברות הבולטות בתחום שמוצריהן משווקים בארץ: Zalman, Thermaltake, Vantec, CoolerMaster, Nexus.

 

מוצרים שיכולים לעזור

 

ישנו שוק שלם של מוצרים ייעודיים בתחום: יריעות מבודדות לדופן המארז, ספקי-כוח שקטים, בולמי זעזועים ומבודדי-רעש לכוננים וספקים, ואפילו מארזי מחשב שלמים שמגיעים עם כל השכלולים. השמות הידועים בתחום: אלו שהוזכרו קודם, וגם Sonata, Antec, Arctic Silver.

 

בסוף כתבה זו מפורטים קישורים לספקי חומרה מקומיים שמציעים איוורור שקט, מארזים שקטים ולפעמים גם מוצרים אחרים בתחום. כדאי גם לבקר באתרים של חברות שמתמחות בייצור ושיווק של מחשבים שקטים, כמו End PCNoise או QuietPC. תוכלו גם להתרשם מהמוצרים וגם לקרוא מידע נוסף.

 

עוד כמה פתרונות פשוטים

 

אם אתם רגישים במיוחד לרעשים, מותר לכם לפנק את עצמכם. כדאי לדעת שרעשי המחשב גורמים למתח נפשי, לנזק מצטבר לשמיעה ולבריאות בכלל. כשבוחרים מוצר, תמיד טוב לשים לב אם מצויין נתון לגבי עוצמת הרעש שהוא מייצר בדציבל (dB). רוב המפרטים של מוצרי החומרה כוללים נתון כזה (35 דציבל ומעלה זה "רועש"), ובתחומים מסויימים, כמו מדפסות, יש מוצרים שתומכים במצב מיוחד של פעולה שקטה (Quiet Mode).

 

תמיד יש פתרונות פשוטים לצמצום הרעש. למשל, רעש רגיל של CD-ROM מהיר אפשר להפחית בעזרתו האדיבה של Nero DriveSpeed, יישום קטן שמגיע עם חבילת Nero ומאפשר להאט את מהירותו. את רוב הרעשים ממערכת הסאונד אפשר לפתור באמצעות שימוש ברמקולים, מיקרופון וכבילה תקינים, כוונון נכון של עוצמת הקול, והרחקת כל אלה זה מזה (כדי למנוע רעשי "פידבק").

 

נוסף על כך, יש שלוש פעולות שחשוב וכדאי לבצע: לנקות את פנים המארז מאבק ולכלוך, בעזרת תרסיס אוויר דחוס (מוכרים אותם בכל חנות אביזרים ובחנויות חומרה טובות); לבדוק את כל ברגי המארז ומפרצי הכוננים, ולהבריג אותם היטב (אבל לא יותר מדי, כדי שההברגה לא תיהרס); להוריד את המחשב מהשולחן ולהניח אותו על הרצפה, כששטיחון מונח תחתיו לצורך בידוד וספיגת זעזועים. שיהיה שקט.

 

חנויות מקומיות שמוכרות מוצרי קירור מתקדמים ומוצרים שקטים אחרים

 

 

מקור: ynet

 

קישור למקור:

http://www.ynet.co.il/Ext/Comp/ArticleLayout/CdaArticlePrint Preview/1,2506,L-3033553,00.htmlנערך על ידי takala - 21/5/2008 בשעה 01:51
בחזרה למעלה
3veniseo צפה בגלילה למטה
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל


הצטרף / הצטרפה: 22/2/2011
מצב: לא מחובר לא מחובר
הודעות: 0
אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   ציטוט 3veniseo ציטוט  שליחת תגובההגב קישור ישיר להודעה זו פורסם: 08/3/2011 בשעה 18:39
תודה על הפתרון. זה מידע שימושי מאוד.


נערך על ידי Rush - 08/3/2011 בשעה 19:28
בחזרה למעלה
nizar צפה בגלילה למטה
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל


הצטרף / הצטרפה: 25/7/2008
מצב: לא מחובר לא מחובר
הודעות: 65
אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   ציטוט nizar ציטוט  שליחת תגובההגב קישור ישיר להודעה זו פורסם: 17/3/2011 בשעה 20:30
תודה רבה .. השאלה שלי היא עד כמה מאווררים אני יכול להתקין ? המחשב אצלי לוהטט !!
( תוכנה speedfan )
בחזרה למעלה
kobra560 צפה בגלילה למטה
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל


הצטרף / הצטרפה: 06/5/2009
מצב: לא מחובר לא מחובר
הודעות: 0
אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   ציטוט kobra560 ציטוט  שליחת תגובההגב קישור ישיר להודעה זו פורסם: 17/3/2011 בשעה 23:49
אחי שלח את המחשב למעבדה \ טכנאי עד הבית
כדאי יעשו לך בדיקה למחשב ולא תזרוק סתם כסף..
 
 
אם.קיי.סי מעבדות
050-6561312

טכנאי לתיקון ספקי כח
טכנאי לתיקון מסכים
טכנאי לתיקון LCD
טכנאי מחשבים

מעבדת אלקטרוניקה מקצועית
תיקון ברמת רכיב
בחזרה למעלה
 שליחת תגובה שליחת תגובה

עדיין לא נפתרה לך התקלה? הגב בעמוד זה וצוות המומחים ימשיך לתת פתרונות לתקלה הזאת. אם ברצונך להגיב עליך להתחבר.
אם עוד לא נרשמת לאתר עליך להרשם.


קפיצה לפורום הרשאות פורום צפה בגלילה למטה

Web Wiz Heb - מערכת פורומים בעברית גרסה 2.00
תרגום עברי באדיבות ניר אדר ו-קידום אתרים
Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.65
Copyright ©2001-2010 Web Wiz